Haberler Harvard Business Review'dan inciler...

Dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan Harvard Business Review (HBR), dünyasının vazgeçilmezleri arasındadır. İşletmenin tüm dallarıyla ilgili her türlü inceleme, araştırma, makale ve başarı öyküsüne yer veren dergide, en saygın bilim adamları ve akademisyenler çalışmalarını yayımlarLiderlik gelişim konusuna büyük önem veren Turkcell Grup’un kurumsal üniversitesi Turkcell Akademi’nin bülteni Akademigüncell’in her sayısında HBR’dan özetlere yer veriyoruz.

Akademigüncell’in 34’üncü sayısında yer alan Gretchen Spreitzer ve Christine Porath’ın “Sürdürülebilir Performans Yaratmak” başlıklı makalesinde, bir şirketin performansının kalıcı şekilde artırılabilmesi için işyerinde refah ve huzurun sağlanması gerektiği belirtiliyor. Refah ve huzurun sağlanması ise çalışan mutluluğunu yükseltmekten geçiyor.

Mutlu çalışanlar uzun vadede mutsuz çalışanlardan daha fazla üretiyor. Düzenli olarak işe geliyorlar, istifa etmeleri çok muhtemel değil, görev çağrısının ötesine geçiyorlar ve işine bağlı kişiler olarak insanları etkiliyorlar; ayrıca sürat koşucularından ziyade maraton koşucularını andırıyorlar; uzun mesafeler boyunca süreçte yer alıyorlar. Çalışanların memnun ve üretken olmanın yanı sıra, hem şirketlerinin hem de kendilerinin geleceğini yaratabilmesi için canlılık ve öğrenme çok önemli. Çünkü canlı, tutkulu ve heyecanlı çalışanlar hem kendilerindeki hem de başkalarındaki enerjiyi hareket geçiriyorlar. Öğrenme ise yeni beceriler kazanılmasının yolunu açarak büyümeyi tetikliyor.

Çalışanların mutluluğunu yükseltmek için de yöntemler var: Kişiye özel stratejiler öneren Spreitzer ve Porath, bu stratejileri beş başlık altında topluyor: Bir mola verin. Daha anlamlı olması için kendi işinizi şekillendirin. Yenilik yaratma ve öğrenme fırsatı kollayın. Size enerji veren ilişkilere yatırım yapın. Büyümenin ofisin dışına da taşacağını unutmayın…