Haberler Bulut bilişim dünyayı değiştirecek

Turkcell Akademi için hazırladığımız Akademigüncell bülteni hem basılı hem de dijital olarak tüm Turkcell çalışanlarına ulaştırılıyor. İki ayda bir yayınlanan bültenin Mayıs sayısının ana haberi Turkcell’in başarıyla düzenlediği Bilişim Konferansı’nı inceliyor.

Katılımın yüksek olduğu konferans konularının başında bulut bilişim geliyordu. Açılışını Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in yaptığı konferansın konuk konuşmacısı IT konusunda fikir önderi kabul edilen Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesörlerinden Andrew McAfee idi.

Bilgi teknolojilerinin şirket performanslarını, organizasyonları ve yapış biçimlerini nasıl değiştirdiği, rekabeti nasıl şekillendirdiği üzerine bilimsel araştırmalar yürüten ve bu alanda fikir önderi kabul edilen Andrew McAfee konuşmasında bulut bilişimin dünyayı nasıl değiştireceğini anlattı. “Tarihten öğrenilecek çok şey var” sözleriyle konuşmasına başlayan McAfee, “Ekonomiyi değiştirecek büyüklükte bir yenilik yüzyılda 1-2 kez gelir. Buharlı makinelerden elektriğe geçiş ne kadar büyük bir sıçrama yarattıysa bulut bilişim de benzer bir değişime yol açacak” dedi.

Teknoloji dışındaki sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey yöneticilerinin teknoloji konusuna mesafeli yaklaşmak gibi bir hataya düştüklerini ifade eden Andrew McAfee şunları söyledi: “Teknolojinin yapış biçimlerini kalıcı bir şekilde değiştirdiği çağımızda maliyet ve güvenlik nedeniyle bulut bilişime mesafeli yaklaşan şirketler 20. yüzyılın başında elektrik enerjisine geçişe adapte olamayan şirketlerin yaptığı yanlışı yapıyorlar. Ben yöneticilere her zaman şunu söylüyorum: Bulut sektörünüzü değiştirecek. Daha verimli, daha paylaşımcı, daha etkili ve daha hızlı olacağız. Rekabetin daha da kızışacağı, yapış biçimlerinin bilişim teknolojileriyle hızla farklılaştığı günümüzde doğru tarafta olmak çok önemli. Bulut bilişim yüzyılımızın sıçrama yaratacak yeniliklerinden biridir. Bulut dünyayı değiştirecek.”